علل خونریزی بعد از زایمان

علل خونریزی بعد از زایمان

تا 6 هفته اول بعد از زایمان را دوره نفاس می نامند در جریان این دوره قسمت اعظم تغییراتی که در طول بارداری در بدن ایجاد شده بود به حالت قبل از بارداری برمی گردد هر چند بازگشت کامل ممکن است تا شش ماه طول بکشد.

علل خونریزی بعد از زایمان
علل خونریزی بعد از زایمان

یکی از این تغییرات پسرفت رحم یعنی بازگشت جسم رحم به وضعیت قبلیست. در جریان زایمان باز شدن عروق خونی محل اتصال جفت سبب شروع خونریزی شدیدی می شود که با انقباض رحم از شدت آن کاسته میشود. این خونریزی حد اقل تا ده روز ادامه میابد.

پسرفت کامل محل جفت که سبب بسته شدن کامل این عروق میگردد تا حدود شش هفته به طول می انجامد.اگر چه در بسیاری موارد خونریزی بیش از همان ده روز طول نمی کشد ولی باقی ماندن خونریزی طی این مدت شش هفته ای غیر طبیعی نخواهد بود. درافراد کم خون وبی بنیه که قبل از بارداری تغذیه اصولی نداشته و کم تحرک بوده اند خونریزی ممکن است حتی تا دو ماه بعد از زایمان نیز ادامه یابد که باز هم نرمال تلقی می گردد. ولی هر گاه خونریزی بیش از دو ماه ادامه داشته باشد لازم است بیمار مورد معاینه و بررسی قرار گیرد. در صورتیکه رحم پسرفت کند و کمتر از حد طبیعی باشد سبب خونریزی بعد از زایمان می گردد. باقی ماندن قطعاتی از جفت و عفونت از علل پسرفت ناکامل رحم هستند.در موارد نادر بروز مول یا بیماری ترفوبلاستیک محل جفت هم می تواند ایجاد خونریزی طول کشیده غیر طبیعی نماید که کلیه این موارد توسط متخصص زنان و زایمان مورد بررسی قرار می گیرد. طی 24 ساعت اول بعد از زایمان با تجویز داروهای منقبض کننده رحم و انجام ماساژ رحمی در بیمارستان به رحم برای شروع انقباض کمک شده و سپس با تجویز مکملهای آهن ومولتی ویتامین به منظور تقویت قوای جسمانی و جایگزینی خون از دست رفته روند جمع شدن رحم تقویت میگردد.

تداوم خونریزی رحمی بیش از دو ماه علی رغم تمهیدات فوق مستلزم مراجعه و ویزیت توسط متخصص زنان در غرب تهران خواهد بود.

خونریزی تا دو ماه بعد از زایمان نرمال تلقی شده و نیاز به اقدام خاصی ندارد.

درمان ناباروری –  بهترین متخصص زنان در تهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *